Майстер клас у 6 класі Народні прийоми усного рахунку

Майстер клас у 6 класі Народні прийоми усного рахунку
Тема : Народні прийоми швидкого усного рахунку.
Мета: Навчити учнів швидко виконувати усні дії над натуральними числами, десятковими та звичайними дробами, розвивати логічне мислення, уміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати; виховувати культуру оформлення записів.
Обладнання: опорні схеми, картки для фронтальної роботи, презентація.
Девіз заняття:   Хто знання має, той і мур зламає.
Хід заняття.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
   Оскільки обчислювальна культура є тим необхідним запасом знань та вмінь, без якого неможливо розв’язати жодної математичної задачі, то вміння та навички швидко й точно виконувати обчислення є фундаментом вивчення математики та інших навчальних предметів.
Культура усного обчислення в давніх індійців мала поетичну назву «повітряної лічби». Сьогодні ми розкриємо з вами таємницю швидкого множення і покажемо його зручність.
ІІІ. Повторення прийомів швидкого множення на 5, 25, 125, 11, 111,15, 9, 99.
1.     Множення на 5.
Щоб усно помножити число на 5, його ділять на 2 і до результату приписують 0:  128×5=640.
2.     Множення на 25.
Щоб усно помножити число на 25, його ділять на 4 і до одержаного результату дописати два нулі: 128×25=3100.
3.     Множення на 125.
Щоб усно помножити число на 125, його ділять на 8 і до одержаного результату дописати три нулі: 128×125=16000.
4.     Множення на 11.
Щоб усно помножити двоцифрове число на 11, треба розсунути цифри цього числа і між ними вписати їх суму: 23×11=253.
5.     Множення числа на 111.
Щоб усно помножити двоцифрове число на 111, треба розсунути цифри цього числа і між ними двічі вписати їх суму:23×111=2553.
6.     Множення числа на 15.
Щоб усно помножити число на 15, треба помножити число на 10 і додати половину утвореного добутку: 82×15= 820+410=1230.
7.     Множення числа на 9.
Щоб усно помножити число на 9 , треба помножити його на 10 і відняти дане число: 23×9=230-23=207.
8.     Множення числа на 99.
Щоб усно помножити число на 99, треба помножити його на 100 і відняти дане число: 23×99=2300-23=2277.

Демонстрація прийомів біля дошки.
Гра «Сонечко»
1.     Множення на 4.
Щоб усно помножити число на 4, його двічі подвоюють: 112×4=224×2=448.
2.      Множення на 8.
Щоб усно помножити число на 8, його тричі подвоюють: 117×8=234×4=468×2=936.
3.      Ділення на 4.
Щоб усно поділити число на 4 , його двічі ділять навпіл:256:4=128:2=64
4.      Ділення на 8.
Щоб усно поділити число на 8, його тричі ділять навпіл: 464:8=232:4=116:2=58
Демонстрація прийомів біля дошки.
ІV.  Вивчення прийому піднесення до квадрату чисел, які закінчуються цифрою 5.
Щоб усно піднести до квадрату числа, які закінчуються цифрою 5, потрібно дане число помножити на наступне за ним в натуральному ряді чисел і до добутку дописати 25.
       


         V.  Пояснення   прийомів швидкого  виконання дій з деякими дробами

1. Множення будь-якого числа на 0,5 означає ділення його на 2. 4,32×0,5=4,32:2=2,16

2. Множення будь-якого числа на 0,25 означає ділення його на 4. 4,32×0,25=4,32:0,25=1,08
3. Ділення будь-якого числа на 0,5 означає множення його на 2. 4,32:0,5=4.32×2=8,64
4. Ділення будь-якого числа на 0,25  означає множення його на 4. 4,32:0,25 = 4,32×4=17,28
З усної лічби ще в другій половині ХХст. проводилися змагання. Давайте і ми проведемо змагання між командами хлопців «Мужність» і дівчат «Краса». Хто швидше зійде на «Пік знань» і запалить там вогнище дружби.
VIУсне розв’язування задач.
Задача 1.
На млин привезли спочатку 48 пудів, потім 95 пудів, а пізніше 118 пудів зерна. Скільки всього зерна привезли на млин?
Розвязання.
Мірошник підрахував: перший раз -50 пудів(на 2 менше), другий раз -100 пудів (на 5 менше), третій 120 пудів (на 2 менше). Мірошник спочатку додавав «круглі» числа, потім віднімав зазначені числа: 50+100+120 –(2+5+2)=261
Відповідь: 261 пуд
Задача 2.  Віднімання(заміна додаванням)
Оксанка купує блокнот за 23 грн 25 коп. Вона дає продавцеві 25 грн. Продавець дає спочатку 75 коп і говорить 24 грн, після цього дає ще 1 грн і говорить 25 грн. Яким чином продавець порахував здачу?
Розвязання.
1.     23 грн 25 коп+75 коп=24 грн;
2.     24 грн+1 грн=25 грн
Відповідь: 1грн 75 коп
Задача 3.
Скільки років прожив італійський скрипач-віртуоз, гітарист, композитор Н.Паганіні, якщо роки його життя 1782-1840?
Розвязання.
1.     1782+18=1800
2.      18+40=58
Відповідь: 58 років
Задача 4.
Скільки років прожив німецький математик К. Гаусс, якщо роки його життя 1777-1855? У 5 років він миттю порахував  натуральних суму чисел від 1 до 100.
Розвязання.
1.  1777+23=1800
2.   23+55=78
Відповідь:  78 років
Задача 5.
У пошуках Царівни-Жаби Іван Царевич пройшов 25 боліт, а на кожному болоті по 16 пагорбів, на кожному пагорбі по 5 жаб. Скільки жаб треба поцілувати Івану Царевичу, щоб знайти свою наречену?
Розвязання.
16×25×5=2000
Відповідь: 2000


Завантажити матеріал уроку


Немає коментарів:

Дописати коментар